Protezy z acronu (akronu)
Proteza akronowa – wskazania
Pacjenci, którzy stracili ząb lub kilka zębów stałych mogą zdecydować się na leczenie protetyczne. Współczesna stomatologia oferuje pełen wachlarz usług i możliwości. Wśród nich znajdują się uzupełnienia stałe, takie jak mosty protetyczne, odbudowy na implantach, a także uzupełnienia ruchome – protezy częściowe (m.in. szkieletowe). Nowością jest proteza akronowa wykonana z acronu (akronu).
Prace ruchome, potocznie nazywane po prostu protezami, są tańszymi rozwiązaniami aniżeli mosty czy implanty. Niektóre protezy częściowe lub całkowite (gdy brakuje wszystkich zębów) refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Uzupełnienia protetyczne mogą być wykonywane z różnych materiałów. Najpopularniejszym jest akryl, jednak obecnie jest on wypierany przez tworzywo akronowe.
Protezy z akronu – wygląd
Polscy naukowcy opatentowali w Roko tworzywo termoplastyczne, które nazwali acronitem (acronem, akronem). Wykonane z niego protezy zębowe są bardzo estetyczne oraz komfortowe w użytkowaniu. Dzięki swoim właściwościom termoplastycznym protezy z akronu dopasowują się do warunków panujących w jamie ustnej, ściśle przylegając do tkanek miękkich.
Tworzywo jest jasnoróżowe, ale częściowo przezroczyste, dzięki czemu proteza na zęby maskuje się podczas uśmiechu – jest praktycznie niewidoczna, nie rzuca się w oczy.
Kolejną nowością i wielką zaletą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych protez częściowych, proteza z akronu nie posiada metalowych klamer, które zapewniają stabilizację uzupełnieniu protetycznemu – są one wykonane z akronu.
Protezy akronowe – zalety
Wśród wielu zalet akronu najważniejszą dla pacjentów jest estetyka. Tak jak było wspomniane, protezy te mogą mieć przezroczyste klamry wykonane z tworzywa, zatem nie zaburzają estetyki naturalnego zęba pacjenta. W porównaniu do protez akrylowych są bardziej wytrzymałe mechanicznie, nie podrażniają błony śluzowej jamy ustnej, nie wywołują odczynów alergicznych są bardziej biokompatybilne (w przeciwieństwie do akrylu).
Mimo wilgotnego środowiska w jamie ustnej, proteza akronowa nie chłonie wody, stąd protezy te są bardziej higieniczne – istnieje minimalne ryzyko rozwoju grzybicy w jamie ustnej. Kolor płyty protezy jest niezmienny, nawet przy długoletnim użytkowaniu, a materiał nie ulega deformacji i zachowuje swoje właściwości fizyczne.